HavHav.Forum.St - Köpek Dostlarının Sitesi

KEDİ SAHİPLERİ İÇİN YARDIM B-261910-üye_ol

KEDİ SAHİPLERİ İÇİN YARDIM B-261910-üye_ol

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Köpekler ,KediLer,BaLıkLar,KuşLar hakkında bilgiler içeren, sadık dostların sitesi.

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
PetArkadaş Davetiye Kodu Verilir.Almak İçin Buraya Tıklayınız.

KEDİ SAHİPLERİ İÇİN YARDIM

2 posters
YazarMesaj
98xzx
HavHav Üye
HavHav                 Üye
98xzx

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 215 Başarı Gücü Başarı Gücü : 351 Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 25/01/10 Yaş : 35 Nerden Nerden : İstanbul
KEDİ SAHİPLERİ İÇİN YARDIM Empty
MesajKonu: KEDİ SAHİPLERİ İÇİN YARDIM   KEDİ SAHİPLERİ İÇİN YARDIM EmptySalı Ocak 26 2010, 09:54

KEDİLER YIKANIR MI?
Temizleyemeyeceği ölçüde yapışkan bir kir veya madde olmadığı sürece kedilerin yıkanmasına gerek yoktur.Çünkü kediler vücut temizliklerini en iyi şekilde yerine getiren ve buna çok önem veren hayvanlardır.

KEDİLERİN KULAKLAR VE GÖZ ÇAPAKLARINI NASIL TEMİZLERİM?
Eğer kediniz kulak ve göz temizliğini kendi yapamıyor ve yapma gereği duymuyorsa,düzenli aralıklarla bunu siz yapabilirsiniz.Kedinizi korkutmadan yumuşak hareketlerle bu işi yerine getirmenizde fayda var.Kulak temizliğinde kesinlikle kulak çubuğu kullanmayın.Bu çubuklar bildiğiniz gibi yanlış kullanmada insanlar için bile zararlı.Sabunsuz ılık suyla ıslatılmış temiz bir bez yardımıyla (kağıt peçete hariç) kedilerin kulak ve içlerini temizleyebilirsiniz.Ilık çaya ya da suya batırılmış pamuk yardımı ile de kedinizin göz çapaklarını yumuşak hareketlerle,göze çok bastırmadan temizleyebilirsiniz.Yumuşayan çapak ıslandıktan bir süre sonra kolayca temizlenecektir.

YAVRU KEDİLER NASIL BESLENİR?
Kendi başına yemek yiyemeyen yavru kediler için en uygun çözüm kedi biberonu veya iğnesi çıkarılmış şırıngadır.Oda sıcaklığındaki süt veya suyu şırınca yardımıyla kedimize yavaş yavaş içirebiliriz.Sütün,yavrunun boğazına ve burnuna kaçmamasına ve nefes almasına engel olmamasına
çok dikkat etmelisiniz.

ANNESİZ YAVRU KEDİLER TUVALETLERİNİ NASIL YAPARLAR?
Anne kediler, yavruları tuvaletlerini kendileri yapmayı öğrenene kadar yavrularının popolarını yalayarak tuvaletlerini yapmalarına yardımcı olurlar.Ancak anneleri olmayan yavru kediler tuvaletlerini yapmakta zorlanırlar.Bunun için ılık suyla ıslatılmış ya da zeytinyağına batırılmış pamukla yavru kedinizin poposunu yumuşak bir şekilde silerek ona yardımcı olabilirsiniz.Bu şekilde tuvaletini rahatça yapabilecektir.

KEDİLER İÇİN ASPİRİN SAĞLIKLI MIDIR?
Kesinlikle hayır.Sadece aspirin değil,insanların kullandığı ilaçları hayvanlara vermek ya da veteriner tavsiyesi dışında vermek son derece zararlıdır ve kötü sonuçlar doğurabilir.Kedilerin mideleri çok hassas olduğu için de özellikle aspirin vermek çok zararlıdır.Bu,mide kanamalarına neden olabilir.Eğer kedinizin bir rahatsızlığı olduğunu düşünüyorsanız kendi ecza dolabınızı devreye sokmak yerine lütfen veterinere başvurun.

KEDİME İLAÇLARINI NASIL VEREBİLİRİM?
Katı İlaçları kedinize vermekte zorlanabilirsiniz.Çünkü kediler koku alma duyuları çok geliştiği için bu ilaçların karıştırıldığı yemekleri yemeyi reddederler.Bu ilaçları ezerek toz haline getirip bu şekilde yemeğine karıştırmayı tercih edebilirsiniz.Ancak yine de yemeği yemek istemezse toz haline getirdiğiniz bu ilacı bir parça mayonez ya da sulanmamış yoğurda karıştırarak burunlarına ve ağızlarına sürebilirsiniz.Kedilerin burun ve ağızlarında yabancı şeylere tahammülleri olmadığı için hemen bunları silip süpüreceklerdir:)
Sıvı İlaçları ise iğnesi çıkarılmış şırınga yardımıyla verebilirsiniz.Eğer kediniz uysalsa temiz bir şırıngaya çekeceğiniz ilacı yavaş yavaş ağzına enjekte edebilirsiniz.Ancak kediniz bundan hoşlanmıyorsa onu sıkı sıkı tutarak ya da ensesinden tutarak hareket kabiliyetini kısıtlayarak ilacı verebilirsiniz.Ancak bu işlem sırasında ilacın kedinizin nefes borusuna kaçmamasına ve yemek borusundan bir şeyin geçmesine izin vermeyecek bir açıda olmamasına çok dikkat etmelisiniz.
İSHAL OLAN KEDİM İÇİN NE YAPABİLİRİM?
Eğer kediniz ishal olduysa hemen veterinere başvurmanızı tavsiye ederiz.İshalin neden olacağı mineral ve su kaybı için de veteriner tavsiyesine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bazı yazılar hürriyet gazetesinden alıntıdır
Shift ~
HavHav Yönetici
HavHav       Yönetici
Shift ~

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 422 Başarı Gücü Başarı Gücü : 956 Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 24/01/10 Nerden Nerden : Nereye :)
KEDİ SAHİPLERİ İÇİN YARDIM Empty
MesajKonu: Geri: KEDİ SAHİPLERİ İÇİN YARDIM   KEDİ SAHİPLERİ İÇİN YARDIM EmptyPerş. Haz. 03 2010, 09:01

Teşekkürler...
https://havhav.forum.st

KEDİ SAHİPLERİ İÇİN YARDIM
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ..Kediler için ilk yardım:
» Ev Hayvanlarınız İçin İlk Yardım Seti ve Yapmanız Gerekenler
» Kedi ağız bakımı
» Kedi eğitimine giriş:
» ..Kedi sağlığına giriş: